top of page

Вакцинація від папіломавірусу

Відомо, що до вакцинації у суспільстві ставляться неоднозначно, що яскраво продемонструвала пандемія COVID-19. Проте, маючи на увазі вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), ми фактично говоримо про запобігання онкологічному захворюванню, зокрема раку шийки матки.


У 2020-му році ВООЗ оприлюднила стратегію, згідно з якою до 2050-го року у світі можна попередити понад 40% нових випадків захворювання на РШМ та 5 млн пов’язаних з ним смертей.


194 країни світу взяли на себе зобов’язання викорінити цей вид раку до 2030 року.

Глобальна стратегія щодо прискорення ліквідації раку шийки матки окреслює три ключові кроки:

  • вакцинацію

  • скринінг

  • лікування

Звісно, наразі не можна говорити про повну ліквідацію раку шийки матки, однак є шанс зробити РШМ контрольованою хворобою, протидіяти якій можна за допомогою вакцинації.


На жаль в Україні не впроваджена державна програма вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ).


Утім, все більше громад впроваджують регіональні програми та забезпечують вакциною жителів свого регіону. Тому варто звернутися до свого лікаря, щоб отримати інформацію про наявність вакцини.


Ще раз пояснимо, що таке ВПЛ


Вірус папіломи людини – це група поширених вірусів, які можуть спричинювати інфекції статевих шляхів. Передається статевим шляхом.

Більшість дорослих інфікуються вірусом папіломи людини протягом життя, причому деякі з них заражаються більше одного разу. Здебільшого ВПЛ зникає самостійно протягом кількох місяців, а у близько 90% випадків – протягом 2 років.


Багато видів ВПЛ є нешкідливими, проте існують види з високим ризиком інфікування, які можуть викликати певні види раку у жінок, наприклад, рак шийки матки.


Важливо зазначити, що після інфікування ВПЛ ви не отримуєте стійкий імунітет, як до інших вірусів. Натомість інфекція може знову активуватися декілька разів.


ВПЛ є причиною майже 100% випадків раку шийки.


Презервативи не на 100% ефективні для запобігання ВПЛ.


Як працює вакцина проти ВПЛ


Вакцина – це біологічний препарат, що забезпечує активний набутий імунітет до тих чи інших захворювань. Більшість вакцин є профілактичними, тобто призначені для профілактики захворювань. Ви отримуєте їх до того, як підхопите вірус.


Вакцина вчить нашу імунну систему реагувати на вірус. Організм вакцинованої людини може швидко та ефективно виробляти антитіла, коли він піддається «атаці» справжнього вірусу.

 

Коли наш організм зможе виробити правильну імунну відповідь, ВПЛ не закріпиться в організмі і не зможе викликати ураження.


Також важливо те, що коли наш організм перемагає вірус за допомогою вакцинації, ми не можемо інфікувати інших.


Вакцина проти ВПЛ не містить активного вірусу, а також не мають ДНК-вірусу. Вона містить лише основний капсидний неонкогенний білок вірусу, тобто це білок, який міститься в оболонці вірусу та викликає імунну відповідь в організмі людини.

 

Порівняти це можна із шафою з одягом, де одяг – це геном ДНК, який викликає інфекцію, а шафа – капсидний білок. Оскільки вакцина містить лише капсидний білок, ви отримуєте лише порожню шафу, а не інфікований одяг.


Що потрібно знати про вакцину проти ВПЛ


На цей час існує три типи вакцини проти ВПЛ:

  • 2-валентна вакцина захищає від ВПЛ 16 і 18, які відповідають за 70% випадків раку шийки матки;

  • 4-валентна вакцина надає імунітет до ВПЛ 16 і 18, а також до двох типів ВПЛ низького ризику, 6 і 11, які відповідають за 90% усіх генітальних папілом;

  • 9-валентна вакцина дає імунітет проти 7 типів високого ризику та 2 типів низького ризику, які є відповідальними за розвиток кількох генітальних папілом та більшості видів раку, асоційованого з ВПЛ.

На що не здатна вакцина проти ВПЛ


Вакцина проти ВПЛ призначена для профілактики. Вона не може вилікувати наявну інфекцію ВПЛ, рак чи захистити від захворювань, що передаються статевим шляхом.

 

Утім, якщо у вас вже є наявна інфекція, вакцину все одно варто зробити.


Вакцина не вилікує поточну інфекцію, але може захистити від рецидиву в майбутньому та від інших типів ВПЛ, якими ви наразі не інфіковані. Без вакцини ви можете повторно інфікуватися ВПЛ кілька разів.


Однак важливо зазначити, що, як і інші вакцини, вакцина проти ВПЛ не забезпечує 100% захисту від раку. Навіть 9-валентні вакцини запобігають на 90% зі 100 можливих відсотків раку, пов’язаного з ВПЛ.


Чому вакцина проти ВПЛ рекомендована жінкам і чоловікам


ВПЛ відповідає не тільки за майже за всі види раку шийки матки. Він часто викликає генітальні папіломи та рак статевих органів, а також іноді – рак ротоглотки, 70% раку вульви і 75% раку піхви також можуть бути пов’язані з ВПЛ.


Двома стовпами профілактики ВПЛ є:

  • вакцинація

  • регулярний гінекологічний скринінг


Ці методи профілактики зупиняють проникнення вірусу в організм і знижують ймовірність розвитку супутніх злоякісних пухлин та інших захворювань.


ВПЛ також може викликати генітальні папіломи у чоловіків, а також рак статевого члена, анального каналу та ротоглотки.


Які можливі побічні дії вакцини


Клінічні випробування і реальні дані з різних країн показують, що вакцини проти ВПЛ добре переносяться. Це означає, що особи, які отримали вакцину, не матимуть серйозних побічних ефектів. Можуть виникнути певні легкі незручності, такі як набряк на руці, де був зроблений укол, свербіж, біль у м’язах або суглобах, почервоніння, лихоманка, головний біль, втома, запаморочення, нудота або непритомність (особливо серед підлітків).


Серйозні побічні ефекти виникають дуже рідко.


Календар щеплень


Отримати вакцину можуть діти старші 9 років. Найкращий вік для цього – приблизно 11–12 років, але немає верхньої вікової межі.

 

Вакцинацію рекомендують робити у підлітковому віці до початку статевого життя, щоб організм міг підготувати імунну систему до захисту від ВПЛ до того, як людина з цим вірусом «познайомиться».


Для вакцинації проти ВПЛ необхідні дві дози, в ідеалі обидві до або у віці 15 років.

Другу дозу вакцини слід ввести через 6-12 місяців після першої.


Для людей, старших 15 років слід прийняти три дози. Другу дозу необхідно ввести через 2 місяці після першої, третю - через 6 місяців після другої. Усі дози повинні бути зроблені протягом одного року.


Також нагадуємо вам про регулярні візити до гінеколога. Звертатися до нього ви можете без направлення сімейного лікаря. В медичних закладах, що мають договір з НСЗУ консультація та огляд гінеколога є безоплатним. При потребі лікар направить на необхідні дослідження чи обстеження, які теж є безоплатними за Програмою медичних гарантій.

_______

Ініціатива «Гарантовано!» реалізується Пацієнти України у партнерстві з Міністерство охорони здоров'я України та НСЗУ Національна служба здоров'я України та за підтримки Проєкту USAID Ukraine - USAID Україна"Підтримка реформи охорони здоров'я".


24 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page