Клінічні дослідження - лікування чи досліди?

Оновлено: 8 квіт 2020 р.

Отримати сучасні ефективні препарати, як стануть стандартом лікування в

найближчому майбутньому, можна вже сьогодні, безкоштовно, ставши учасником

клінічного дослідження (КД).


Участь у міжнародних дослідженнях у медицині - це не приватна ініціатива чи комерційний проект. Це найважливіша складова державної політики, спрямованої на розширення співпраці зі світовими лідерами в галузі медицини і фармації. У програмах клінічних досліджень, зазвичай, беруть участь 30-40 країн і кілька десятків, а іноді й сотень клінік. Згідно з останніми статистичними даними, 65-70% КД проводяться у найрозвінутіших країнах - США, Великобританії, Японії, Австралії та Євросоюзі. Відповідати стандартам проведення міжнародних досліджень - честь для будь-якої клініки. Україна поки залучена лише в 6% міжнародних програм КД.


Словосполучення «клінічні дослідження» багатьох лякає, оскільки люди уявляють собі це як досліди над пацієнтами. Ми допоможемо вам скласти власну думку з цього питання. Клінічне дослідження – це наукове дослідження за участю людей, що проводиться для оцінки ефективності та безпеки нового лікарського препарату або розширення показань до застосування вже відомого. КД в усьому світі є невід'ємним етапом розробки ліків, який передує їх реєстрації та широкому медичному застосуванню. На підставі отриманих даних уповноважений орган охорони здоров'я приймає рішення про реєстрацію препарату або відмову в реєстрації. Підготовка та проведення КД займає в середньому 5-10 років. Компанія, яка проводить дослідження, витрачає колосальні суми грошей на розробку препарату, підготовку до дослідження, навчання персоналу і проведення всіх етапів КД.


Відповідно до світових стандартів, всі КД проводяться з дотриманням спеціальних

міжнародних правил належної клінічної практики (GCP - Good Clinical Practice). Дотримання цих правил є для суспільства гарантією того, що права пацієнтів, які беруть участь в дослідженні, захищені, а результати дослідження - достовірні. Процедура проведення клінічного дослідження описується в спеціальному документі - протоколі дослідження.


Критерії включення та виключення