top of page

Майкл Дуглас: пережив рак ротоглотки у 2010 році

Американський актор і продюсер, володар двох премій «Оскар», шести «Золотих глобусів» та премії «Еммі» Майкл Дуглас у 2010 році хворів на рак ротової порожнини. У актора була четверта стадія, однак лікування дало результати і Майкл Дуглас увійшов у ремісію. Наразі актору вже 79 років.


Спочатку актор заявив пресі, що у нього рак горла, а насправді у нього був рак язика. Дуглас казав, що приховав діагноз за наполяганням свого лікаря, щоб захистити свою кар'єру. Як зізнався актор, лікар сказав, що Дугласу, ймовірно, доведеться зробити операцію, а це «не буде гарно, оскільки можна втратити частину язика та щелепи». Дуглас подумав, що це може стати кінцем його кар’єри.


Актор розповів, що спочатку його лікували антибіотиками. Він скаржився на біль у задній частині зубів. Коли за три місяці біль не втих, лікар призначив йому ще один курс антибіотиків.


Дев’ять місяців потому, після розмови з другом, який пережив рак, Майкл пішов до онкологічного відділення, де лікар провів первинний огляд, а потім виконав біопсію.


Актора лікували за допомогою променевої та хіміотерапії. Лікування тривало 5 місяців, після чого Дуглас увійшов у ремісію. В наступні роки він проходив регулярні контрольні дослідження, щоб її підтвердити. Операцію актору не робили, і всі органи у Дугласа збереглися.


Згодом актор погодився взяти участь у телевізійному проєкті разом із організацією Oral Cancer Foundation (OCF), яка допомагає людям, постраждалим від цієї хвороби. Глядачів закликали проходити щорічні скринінги для виявлення раку ротової порожнини на ранніх стадіях.


Що відомо про рак ротової порожнини?


Онкологічні ураження тіла язика, дна ротової порожнини, щоки, ясен, твердого піднебіння, піднебінно-язикової дужки і слинних залоз мають походження зі слизової ротової порожнини. Їх кваліфікують як рак ротової порожнини. Захворювання проявляється виразками, що довго не загоюються, або розростанням тканин враженої ділянки.

 

Факторами ризику є куріння, жування тютюну, надмірне вживання алкоголю.  Однак велика кількість людей хворіють на цю нозологію через вплив вірусу ВПЛ-16 (вірусу папіломи людини версії 16) - того самого вірусу, який відповідає за переважну більшість випадків раку шийки матки (РШМ) у жінок.


Тобто це вже не просто хвороба курця. Нові дані показують, що останнім часом рак ротової порожнини діагностують у молодих людей, які не курять. Найбільш вражє, що тоді як поширення багатьох інших онкозахворювань останнім часом зменшується, кількість випадків раку ротової порожнини/ротоглотки зростає кожні останні шість років.


Чоловіки вдвічі частіше хворіють на рак порожнини рота, ніж жінки. За даними Центру контролю та профілактики захворювань США, лише половина людей, у яких діагностовано рак ротової порожнини, досягають 5-річної виживаності. Багато в чому це пов’язано з пізньою діагностикою цього захворювання.


Чи дійсно оральний секс призводить до раку?


Виконавець головної чоловічої ролі у фільмі «Основний інстинкт» Майкл Дуглас розповідав The Guardian, що захворів на рак порожнини рота після орального сексу. Пізніше публіцист Дугласа сказав CNN, що Дуглас не звинувачував у своєму раку лише любощі, актор зізнався, що він також був курцем і вживав алкоголь.


Нещодавно українські ЗМІ майоріли заголовками про те, що вчені, мовляв, довели, що оральний секс призводить до раку ротової порожнини. Таке трактування не є коректним, адже рак може спричинити не сам секс, а вірус папіломи людини, який передається статевим шляхом.


Звісно, чим більше людина має статевих партнерів, тим більше ризикує заразитися цим вірусом. Утім, наявність ВПЛ – це ще не онкологічний діагноз, і, на щастя, лише у невеликої кількості носіїв вірусу розвивається рак. Тобто, казати, що оральний секс призводить до раку ротової порожнини, - все одно що звинуватити вагінальний секс у РШМ.


У деяких носіїв вірус здатний безперервно розмножуватися та з часом інтегруватися у випадкових місцях у ДНК, деякі з яких можуть спричинити появу ракових клітин.

 

Вакцинація як спосіб попередити рак

Вакцинація проти ВПЛ молодих дівчат була впроваджена в багатьох країнах для запобігання раку шийки матки.

В Україні також можна вакцинуватися. Зараз з’являється все більше, хоча й поки що непрямих доказів того, що вакцинація також може бути ефективною у запобіганні інфекції ВПЛ у роті. Є також деякі дані, які свідчать про те, що хлопчики також захищені «колективним імунітетом» у країнах, де є високий рівень охоплення вакцинацією дівчат (понад 85%).


Вакцинацією проти ВПЛ роблять і хлопчикам. Такі країни як Велика Британія, Австралія та США вже розширили свої національні рекомендації щодо вакцинації проти ВПЛ і радять робити щеплення представникам як жіночої, так і чоловічої статі до початку статевого життя.

7 переглядів0 коментарів

コメント


bottom of page