top of page
  • Фото автораElla

Профілактика лімфостазу при РМЗ

При раку молочної залози хірургічне втручання – це доволі травматична операція. Надто коли йдеться про мастектомію, і навіть органозберігаючу операцію з лімфодесекцією (видаленням лімфовузлів). Одне з можливих ускладнень такої операції – лімфостаз руки. Ускладнення можливе, але зовсім не обов’язкове. На жаль в Україні у багатьох медичних закладах онкологічного профілю не приділяють належної уваги реабілітації пацієнток з РМЗ.

З кожним роком ефективність лікування онкохворих зростає разом із шансом пацієнта на так зване безрецедивне виживання, шансом на довічну ремісію. За цими сухими медичними термінами – людські долі, і сьогодні в усьому світі боротьба ведеться не лише за виживання хворих на РМЗ, а й за повернення жінок до повноцінного життя. Наслідки та ускладнення після оперативного втручання, хіміо- та променевої терапії можна звести до мінімуму, якщо відразу ж після операції розпочати заходи з реабілітації. Пацієнткам, яким було проведено лімфодесекцію, знайомий вислів «розробляти руку». Це поняття включає спеціальний комплекс вправ і лімфодренажний самомасаж руки. У провідних онкологічних клініках програми реабілітації складаються індивідуально для кожної пацієнтки. Тому будь-які маніпуляції, активності, процедури потрібно виконувати під наглядом і з дозволу реабілітолога.

Існують різні реабілітаційні програми щодо запобігання лімфостазу. Однак завжди ці заходи спрямовані на те, щоб повернути руці звичну рухливість і не допустити лімфостазу.

Ось приклад – комплекс фізичних вправ від білоруського реабілітолога Анастасії Васько (тут).

А ось лімфодренажний масажний комплекс, який пропонують онкоодужуючим у Польщі (тут).

І ще два корисних посилання (тут) і (тут).

Усі реабілітаційні заходи можна розпочинати уже в перші дні після операції. Однак, варто порадитись із спеціалістом: який саме комплекс застосувати, враховуючи індивідуальні особливості ( обсяг операції, загальний стан організму, схему лікування).

Не можна дозволяти собі одразу значні навантаження. Реабілітація – це справа не кількох днів, а місяців, а іноді і років. Однак терпіння і наполегливість дадуть свої результати.

Рак молочної залози – не вирок, а радикальне лікування не повинно стати перепоною для повноцінного подальшого життя. Можливо все: подорожі, плавання, велосипед, скандинавська ходьба, захоплення кулінарією чи садівництвом – усе це і багато іншого!

L5GC��ӧ^��e��

526 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page