top of page

Про порт-системи для інфузій

Оновлено: 8 серп. 2018 р.


Так сталося, що в одному з обговорень пішла мова про порт-системи для внутрішньовенних інфузій. Хочу проінформувати всіх, кому це може бути важливим.


Якщо треба довго та часто проводити інфузії (введення) препаратів в вену, то в світі використовуються порт-системи. Інколи це використовується і в Україні. На жаль, не часто. Навіть більше того, нажаль, набагато рідше, ніж потрібно.

Це недешево. Але, якщо немає ускладнень (які зустрічаються, як і при будь-якій іншій медичній маніпуляції), порт-система може служити 5-6 років.

Це має особливе значення для пацієнтів, що отримують хіміотерапію (вплив хіміотерапії на вени, думаю, не потрібно докладно описувати, особливо якщо казати про схеми, де треба вводити препарати тривало: 46, 96, 120 годин постійно) для лікування онкологічних хвороб та онкогематологічних хвороб (лейкозів/лейкемій). Також це може бути необхідним для паліативних пацієнтів, яким треба в вену вводити знеболення. В принципі, це є потрібним для будь-якої людини, якій доводиться отримувати численні курси, пов'язані з введенням ліків в вену.

Порт-система - схожа на встановлення "центрального катетера", або "підключички". Тільки вводяться препарати не в кінець катетера, який виведений назовні, а в спеціальну камеру, яка імплантується підшкірно. Саме тому цією системою можна користуватися протягом численних курсів, а пацієнт з нею може вести звичний образ життя, в тому числі - приймати душ, митися. Буде просто "бугорок" десь під ключицею. Зараз додам фото, як це виглядає.


Дуже важливо при користуванні суворо дотримуватися правил асептики та антисептики - щоб ніяка зараза не потрапила в порт та не призвела до його інфікування. Бо тоді доведеться зарано його вилучати, а порт таки недешева штука.

Є ще певні правила, як вводити ліки в порт, але вони нескладні. І введення спеціальної голки в порт є набагато простішою маніпуляцією, ніж пошук вен (особливо у тих пацієнтів, у кого "погані вени"). Також є певні правила, як правильно витягати голку з порту. Але вони також на мій погляд не є складними. Тому в світі вводять ліки через порт не тільки медичні працівники, але й родичі пацієнта, якщо це потрібно.

Що мені відомо, що в нашій області імплантувати порт-системи вміють анестезіологи онкологічного диспансеру, є також лікар в кардіологічному диспансері. Дуже дякую за повну підтримку Українському центру томотерапії - там є чіткі правила про сучасний підхід до лікування пацієнтів. І є розуміння того, для чого потрібні порти.

UPD 21.01.2018 Дізнався, що є анестезіологи в Кіровоградській обласній лікарні, які також імплантують порт-системи. ---------------------------------- Дуже сподіваюсь, що й в інших лікувальних закладах області або вже знають та розповідають пацієнтам про таку можливість, або дізнаються та будуть розповідати. Бо право пацієнта отримати цю інформацію, дізнатися про ціни та вирішити, чи погодитися на це, чи ні.

Мета мого посту - щоб знали. Це важливо. Знаю пацієнтів, у яких виникають після численних курсів хіміотерапії серйозні проблеми з венозним доступом. А коли виникає невідкладна ситуація та потрібно терміново ввести в вену ліки - це практично неможливо. І персонал вимушений "шукати вену" кілька хвилин, а інколи - кілька десятків хвилин. Якби використовувалися порти - ця б проблема існувала набагато рідше.

В Україні є принаймні три фірми, які реалізують ці порти для внутрішньовенних інфузій. Висловлюсь інакше - мені відомо про три фірми, можливо їх більше. Отже, якщо є бажання - знайти їх не проблема. Навмисно тут я їх не називаю, щоб не було рекламою. Як лікар, я зацікавлений, щоб цей вид медичної допомоги розповсюджувався, тому що це зручно і для пацієнта, і для медичного персоналу та є прикладом сучасного вирішення питання проблем з венозним доступом. І те, що пацієнти недостатньо отримують про це інформацію - вважаю суттєвим недоліком. Вирішив використати ФБ для того, щоб трохи зменшити цей недолік.

Репост вітається.


За картинки дякую гуглу та сайту https://www.dmu-medical.com/ru/blog/implantiruemie-port-sistemi-dlya-infuziy-lekarstv

221 перегляд0 коментарів

댓글


bottom of page