Очікується, що до 2045 року кількість випадків раку в Європі зросте на понад 20%. У світі за цей період очікується зростання кількості випадків раку на 55%: з приблизно 19,9 млн діагнозів раку в 2022 році до 30,9 мільйона - у 2045 році.
Про це йдеться у новому звіті Міжнародного агентства ВООЗ з боротьби з раком (IARC).
У звіті наголошують, що «тягар раку» щорічно зростає, і людство має усунути несправедливість щодо доступу до ранньої діагностики та лікування хвороби різними верствами населення.
Серед факторів, які сприяють зростанню захворювань, у ВООЗ називають старіння населення, споживання тютюну, алкоголю, ожиріння, а також забруднення повітря.
Наразі приблизно у кожної 5-ої людини протягом життя розвивається рак, а приблизно кожен 9-ий чоловік і кожна 12-та жінка помирають від нього.
У міру зростання захворюваності на рак смертність від раку у світі також зросте з приблизно 9,7 млн випадків у 2022 році до 16,6 млн - у 2045 році. Згідно з новим аналізом, кількість смертей від раку в Європі може зрости на 32%.
Відповідно до оцінок IARC, на 2022 рік у Європі найпоширенішим типом раку є рак молочної залози, на другому місці - рак передміхурової залози, на третьому - колоректальний.
За даними ЄС, найпоширенішими причинами смерті від раку в Європі є рак легенів, колоректальний рак і рак молочної залози.
Звіт показує, що в Європі існує різка нерівність щодо доступу до онкологічної допомоги.
«Попри прогрес, досягнутий у ранньому виявленні раку, лікуванні та догляді за онкологічними хворими, значні відмінності в результатах лікування раку існують не лише між регіонами з високим і низьким рівнем доходів у світі, але й усередині самих країн», — говорить Кері Адамс, голова UICC.
За словами Адамса, існують інструменти, які дозволяють урядам визначати пріоритетність онкологічної допомоги та гарантувати кожному доступ до якісних медичних послуг.
Серед заходів, до яких закликав UICC, збільшення фінансування диспропорцій щодо онкологічних захворювань, включення онкологічних послуг до національних переваг для охорони здоров’я та впровадження загальних програм скринінгу раку.
IARC виявила велику нерівність між розвинутими та слаборозвинутими країнами.
У країнах із високим індексом людського розвитку (ІЛР), показником, що базується на освіті, очікуваній тривалості життя та доході, у кожної 12-ї жінки буде діагностовано рак молочної залози, а кожна 71 жінка помре від нього.
У країнах з низьким ІЛР лише у кожної 27-ї жінки діагностують рак молочної залози, але кожна 48 жінка помре від нього.
«Жінки в країнах з низьким ІЛР мають на 50% менше шансів отримати діагноз раку молочної залози, ніж жінки в країнах з високим ІЛР, але вони мають набагато вищий ризик смерті від хвороби через пізню діагностику та відсутність доступу до якісного лікування», - каже Ізабель Соерджоматарам, заступниця керівника відділу спостереження за раком IARC.
Загалом розрахункова кількість нових випадків раку в країнах з низьким ІЛР зросте на 107% між 2022 і 2045 роками, тоді як розрахункова кількість випадків раку в країнах з високим ІЛР - на 36%.
«Діагностика, лікування та виживання не повинні залежати від того, де ви народилися або скільки грошей заробляєте. Подолання раку має бути зусиллям усього суспільства, об’єднуючи всі частини системи охорони здоров’я на всьому шляху надання допомоги», — каже доктор Ганс Клюге, регіональний директор ВООЗ у Європі
Тим часом опитування ВООЗ у 115 країнах показало, що більшість країн недостатньо фінансують онкологічні послуги як частину медичного страхування, і експерти закликають до великих інвестицій для усунення відмінностей між країнами.
Подібні виклики також стоять і перед Україною, де вже другий рік триває війна. Наразі наша місія полягає в тому, щоб кожний українець вчасно проходив діагностику, а у випадку хвороби – отримував безоплатну медичну допомогу.
______
Ініціатива «Гарантовано!» реалізується Пацієнти України у партнерстві з Міністерство охорони здоров'я України і НСЗУ Національна служба здоров'я України та за підтримки Проєкту USAID Ukraine - USAID Україна “Підтримка реформи охорони здоров'я”
コメント