Більше сотні дорослих пацієнтів та майже півтисячі онкохворих дітей виїхали на лікування до країн ЄС за програмою медичної евакуації від МОЗу та Єврокомісії.
Світлана Булко на початку березня виїхала з Харкова до Брюселю, тікаючи і від війни, і від хвороби. Їй потрібна була термінова хіміотерапія. Виїхати з України допомогли волонтери. Дорога була складною не лише через невизначеність. Давався в знаки й стан здоровʼя Світлани, і натовпи людей на кордонах. У Бельгії теж допомогли волонтери. І сімʼю, яка прихистила, знайшли, і в лікарні домовилися щодо хіміотерапії, а потім і операції. Зі статусом тимчасового захисту, який ЄС надав українцям, Світлана лікувалася безкоштовно.
Зараз Світлана на реабілітації. Усім, хто потребує лікування, радить не боятися їхати за кордон. До того ж тепер із цим допомагає і держава. Міністерство охорони здоровʼя разом з Європейською комісією у квітні започаткували програму з медичної евакуації. Діє вона не лише для онкохворих.
Арман Качарян, керівник експертної групи з питань інновацій МОЗ:
"Це травми внаслідок військової агресії, тобто внаслідок бойових дій, це опіки, це онкологічні захворювання, як дітей, так і дорослих. І це рідкісні захворювання дітей".
За програмою медичної евакуації на лікування до ЄС уже відправили понад сотню українців. Також 450 онкохворих дітей було відправлено до Польщі. Скористатися програмою просто, запевняють у МОЗ.
"Їм потрібно звернутися до свого лікаря - хоча б до сімейного, - розказує Арман. - І запитати про таку програму. І він подає цю інформацію до міністерства охорони здоровʼя. Пацієнт має лише дати згоду на обробку персональних даних і згоду на лікування за кордоном".
Далі дані пацієнта надходять до загальної платформи, до якої мають доступ клініки європейських країн. І вони уже самі обирають, кому з хворих зможуть допомогти. За словами пацієнтських організацій, усе тепер працює швидко і злагоджено.
Вікторія Романюк, співзасновниця ГО "Афіна. Жінки проти раку": "Серед наших пацієнтів, з якими ми на звʼязку, є багато людей, які виїхали самостійно. І зараз все більше людей мають можливість виїхати з допомогою медевакуації через міністерство. Досить швидко це відбувається, в декого це займає декілька днів, в декого декілька тижнів - розгляд самих документів міністерством".
Медевакуація дозволяє фактично отримати безкоштовний трансфер з дому до лікарні у європейській країні. І, звісно, лікування. Організувати побут допомагають уже волонтери.
За матеріалами: Подробности, автор: Абрамович Олена
Читати: https://bit.ly/3eMoMUu
Comments