top of page

Триває місяць обізнаності про рак шийки матки


До 2022 року від раку шийки матки в Україні щорічно помирали понад тисяча жінок. Що це за хвороба, яка ситуація з нею в Україні та як захиститися, розповідає BBC News Ukrainian.


"До лікарні потрапила 40-річна жінка, мати трьох дітей, у якої раптово почалась вагінальна кровотеча. Жінка 30 років, у якої немає дітей, і яку нічого не турбувало, але почалося кровомазання. Літня пані, яка думала, що все це прояви клімаксу, тому не зважала на свій стан. Лікарка, яка погане самопочуття вважала наслідком хронічного стресу через війну", - переказує історії своїх пацієнток Наталія Яремчук, акушерка-гінекологиня вищої категорії з пологового у Києві.


Всі ці жінки — різні та не схожі одна на одну. Але всі вони були у такому стані, що потребували переливання крові.

У них усіх виявили рак шийки матки.


Якщо два роки тому ця хвороба на такій пізній стадії зустрічалася у практиці лікарки Наталії Яремчук раз на 6-8 місяців, то зараз вона бачить такі випадки набагато частіше - десь раз на місяць.


До 2022 року від раку шийки матки в Україні щорічно помирали понад тисяча жінок.

Що це за хвороба, яка ситуація з нею в Україні та як захиститися, розповідає ВВС Україна.


"Спочатку це навіть не болить". Симптоми раку шийки матки


"Рак шийки матки на пізній стадії - це коли немає жодної здорової тканини, а тільки висять шматки некротизованих клаптиків страшного сірого кольору, які візуально дуже схожі на кратер вулкана. А з глибини цього жаху, як із жерла вулкану, витікає кров", - описує перебіг хвороби гінекологиня Яремчук і закликає жінок дбати про себе – вчасно приходити на профілактичний огляд.


Цю хворобу можна вилікувати, якщо її вчасно виявити та ефективно лікувати.


Січень – місяць обізнаності про рак шийки матки, це - друге за поширеністю онкологічне захворювання серед жінок в Україні.


Що потрібно знати про цю хворобу?


"Це такий діагноз, коли тебе нічого не турбує і не болить. Боліти починає на 4-й стадії, коли метастази вже руйнують твоє тіло. Це болить", - розповідає Наталя.


Зараз це - усміхнена 45-річна жінка зі світлим коротким волоссям.

Ще три роки тому Наталя носила бандани та перуки, бо втратила волосся після хімієтерапії. Про те, що вона хворіє на рак, жінка дізналася випадково.

У лютому 2021 року, перенісши ковід у легкій формі, Наталя вирішила перевірити своє здоров’я.


"Я знала, що ковід б’є по слабких місцях. Моїм слабким місцем була щитовидка. Я пішла до лікаря, здала аналізи, і мене направили до гінеколога. Там я почула ці страшні слова – спочатку підозра, а потім підтверджений діагноз - рак шийки матки. При цьому там мені нічого боліло", - розповідає жінка.


Цей вид раку виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Найчастіше він зустрічається в жінок старше 30 років.

Коли рак розвивається, жінка може помітити такі симптоми, пояснюють у Центрі громадського здоров’я України:

  • вагінальні кровотечі після статевого акту, між місячними або після менопаузи;

  • водянисті кров’янисті виділення з піхви, що можуть мати сильний та неприємний запах;

  • біль в ділянці тазу;

  • біль під час статевого акту.


При більш серйозних стадіях можуть з'явитися такі симптоми: набряк ніг, проблеми із сечовипусканням або випорожненням кишківника, кров у сечі.


Але на ранніх стадіях хвороба часто має безсимптомний перебіг. Жінка може не помічати, що щось не так. Тому дуже важливі регулярні огляди у гінеколога та скринінги на рак.


"Це та хвороба, якій можна запобігти, якщо регулярно відвідувати гінеколога. З чоловіком я не жила останні 6 років. Тобто вирішила, що якщо у мене немає сексу, немає скарг по здоров’ю, то можна і не ходити до лікаря. А виявилося, що це не так", - розповідає Наталя.


Таких історій, як у Наталі, коли жінки зовсім випадково дізнаються, що хворі, дуже багато, говорить Вікторія Романюк, засновниця громадської організації "Афіна. Жінки проти раку", що об’єднує понад 30 тисяч людей з онкозахворюваннями в Україні. Тут жінки діляться своїми історіями боротьби з раком і підтримують одна одну.


Вікторія щодня спілкується з великою кількістю пацієнтів. За її спостереженнями, жінки часто зволікають з візитом до гінеколога.


"Навіть у тих регіонах, де медична допомога є доступною, досить часто йдуть до лікаря лише тоді, коли проблема вже явна", - говорить Вікторія Романюк.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES


Рак шийки матки і ВПЛ – який зв'язок?


За даними ВООЗ, 99% випадків раку шийки матки пов'язані із зараженням вірусом папіломи людини (ВПЛ).

"Раку шийки матки не буває без вірусу папіломи людини. Тому настільки важливим є щеплення від цього вірусу", - говорить імунолог Федір Лапій в інтерв’ю, присвяченому інформуванню про цю хворобу.


Вірус папіломи людини — це назва дуже поширеної групи вірусів, який у світі є понад 100 різних типів. Інфікування зазвичай проходить без жодних симптомів. Більшість людей навіть не знають, що мають ВПЛ.


Є типи ВПЛ, які можуть викликати певні захворювання. Наприклад, бородавки на тілі.

Проте, є типи ВПЛ високого ризику, які можуть викликати аномальний ріст тканин, що може призвести до раку.


Найчастіше ВПЛ передається під час статевого контакту. Але не завжди. За словами імунолога Федора Лапія, навіть, якщо людина не займається сексом, вона все одно може заразитися ВПЛ. Наприклад, через дотик.


ВПЛ дуже заразний і поширюється при близькому контакті шкіра до шкіри. Технічно це не є захворюванням, що передається статевим шляхом, оскільки воно не передається через статеві рідини, як, наприклад, гонорея. Однак найчастіше він передається під час сексу.


Більшість людей інфікуються вірусом папіломи людини невдовзі після початку статевого життя. До 80% людей у світі мають перший контакт з ВПЛ у віці до 25 років.


Вірус папіломи людини. Що треба знати про щеплення


Від вірусу папіломи людини існує вакцина, яку застосовують вже протягом 17 років.

За даними ВООЗ, у тих країнах, де високі показники вакцинації від ВПЛ, вже видно ефект – значне зменшення випадків ВПЛ та передракових уражень шийки матки.


У 2019–2020 роках у 20 європейських країнах від ВПЛ вакцинували понад 50% дівчаток-підлітків, а 8 країнам вдалося досягти 80% охоплення.


Дослідження показують, що щеплення проти ВПЛ може зменшити випадки раку шийки матки майже на 90%, а захист від вірусу триває щонайменше 10 років.


У багатьох європейських країнах вакцинація від ВПЛ є безкоштовною. Її роблять і дівчаткам, і хлопчикам.


"Вірус папіломи людини – це не тільки про рак шийки матки. У нас, на жаль, більшість людей ВПЛ асоціює саме з цією хворобою. Але це не так. Це про захворювання всіх ділянок в організмі там, де є плоский епітелій, у якому живе ВПЛ. У чоловіків це – анальний канал, ротова порожнина, голівка статевого члена. У жінок це шийка матки, піхва, вульва, анальний канал. Тому щеплення потрібно робити і хлопчикам, і дівчаткам", - пояснює Олена Самохвалова, головний хірург-онкогінеколог медичної мережі "Добробут".


І додає, що в Україні, на жаль, немає єдиної державної програми скринінгу від раку шийки матки.


Вакцина захищає від дев’яти типів ВПЛ. Серед них є два, які викликають майже всі випадки раку шийки матки, та ті, які викликають більшість анальних раків, а також деякі види раку статевих органів.


"Чому важливо вакцинуватися? Бо завдяки великому охопленню населення щепленням від ВПЛ рак шийки матки можливо ліквідувати у масштабах держав. Як це зробила, наприклад, Австралія, яка однією з перших запровадила обов’язкові щеплення від ВПЛ. У них радикально впав рівень захворюваності. Зараз для них занедбані випадки раку шийки матки – велика рідкість", - говорить онкогінеколог Олена Самохвалова.


В Україні вакцинація від папіломавірусу не входить до календаря обов’язкових щеплень, але є рекомендованою. МОЗ України радить батькам самостійно організувати щеплення дітей і вакцинуватися жінками репродуктивного віку.

Наразі в Україні зареєстровано дві вакцини проти ВПЛ: "Церварикс" та "Гардасил". Це вакцини від двох і чотирьох штамів ВПЛ. Ціни на них починаються від приблизно 1500 грн.


За словами лікарки Олени Самохвалової, пацієнти в Україні періодично питають про щеплення від ВПЛ, але рідко.


"Нам не вистачає великої інформаційної кампанії про вакцинацію від ВПЛ. На телебаченні немає медичних програм про це щеплення, а нам потрібно про нього розповідати, щоб люди знали, як захиститися", - каже спеціалістка.


Коли робити щеплення проти ВПЛ?


Вакцина працює найкраще, якщо дівчата та хлопчики отримують її до контакту з вірусом. ВПЛ настільки поширений у світі, що імунізацію дітей краще провести до того, як вони починають статеве життя.


МОЗ України рекомендує робити щеплення дітям у віці 9–14 років.

"Рівень захищеності, коли вакцинована дівчинка з 9 -12 років, до початку статевого життя, набагато вищий, ніж коли щеплена жінка, яка сексуально активна і має одного чи декількох партнерів. Але все одно це захист. Жінок треба вакцинувати. Це важливо, і це треба робити", - говорить лікарка Самохвалова.


Формула 90-70-90


Лікарі постійно повторюють, що раку шийки матки можна запобігти та вилікувати, якщо його виявити на ранній стадії та ефективно лікувати. У 2018 році ця хвороба була четвертою найпоширенішою формою раку серед жінок у всьому світі та забрала 300 тисяч життів, за даними ВООЗ.


Тому у 2020 році Всесвітня організація охорони здоров’я ініціювала Глобальну стратегію з ліквідації раку шийки матки.


Вона передбачала формулу 90-70-90:

  • вакцинація: 90% дівчат до 15 років мають бути щепленими проти ВПЛ;

  • обстеження: 70% жінок віком до 35 років мають пройти скринінг і потім повторний - до 45 років;

  • лікування не менше 90% жінок з ВПЛ чи раком шийки матки.


У ВООЗ планували, що кожна країна повинна досягти цих показників, щоб ліквідувати хворобу. Близько 140 країн приєдналися до ініціативи.


І вона дає результати.


Австралія, інвестувавши десятки мільйонів доларів у скринінг та вакцинацію, оголосила, що повністю подолає рак шийки матки до 2035 року.


Програма безкоштовної вакцинації в школах знизила рівень інфікування ВПЛ на 92%, що, своєю чергою, зменшило рівень аномалій шийки матки.


За даними ВООЗ, нині майже 90% випадків смерті від раку шийки матки припадає на країни з низьким і середнім рівнем доходу.


Там його виявляють лише, коли він прогресує та дає симптоми. Люди також не довіряють вакцинації.


За даними ВООЗ, найпоширеніший ВПЛ серед жінок у країнах Африки на південь від Сахари (24%). Далі йдуть країни Латинської Америка та Карибського басейну (16%), Східна Європа (14%) і Південно-Східна Азія (14%).


Попри те, що вакцина значно знижує ймовірність розвитку раку шийки матки, вона не захищає від усіх типів ВПЛ. Тому ВООЗ закликає жінок після 25 років регулярно проходили гінекологічні обстеження.


Рак шийки матки в Україні. Як вплинула війна?


"У нас теж мала б працювати ця ініціатива ВООЗ. Але, коли після пандемії весь світ повернувся до неї, у нас почалася ця страшна війна. Ми маємо жінок-біженок, жінок-переселенок, жінок з-за кордону, які не мають нормальної медичної допомоги, і взагалі змінюється психологічний стан жінки від стану "я турбуюсь про себе" до стану - "я виживаю і в першу чергу турбуюсь про своїх рідних під час війни", - говорить акушер-гінеколог Наталія Яремчук.


До вторгнення рак шийки матки був серед п’яти найпоширеніших онкологічних захворювань в Україні. Серед жінок віком 30-54 роки він був на другому місці після раку грудей.


За даними міністерства охорони здоров’я, на початок 2022 року, у близько чотирьох тисяч українок щороку діагностували рак шийки матки. Понад тисяча жінок на рік від нього помирали.


Чи змінилася ситуація з початком повномасштабного вторгнення Росії?


Даних за 2023 рік ще немає. А статистика Центру громадського здоров’я за 2022 рік показує зниження нових випадків раку шийки матки на 20%.


Однак, як зауважують у ЦГЗ, це може бути пов’язано з тим, що жінки менше зверталися до лікарів. Кількість профілактичних оглядів жінок у 2022 році, у порівняні з роком до того, зменшилась на 30%, а кількість скринінгових цитологічних обстежень - на 35%.


"Людей стало менше, і звернень стало менше. Коректної статистки про кількість випадків раку шийки матки за час війни ми ще не маємо. Що можна сказати точно – це те, що у нас збільшилась кількість занедбаних випадків. Жінки відклали походи до лікарів через війну. Наслідки цього ми відчуємо через роки", - вважає Олена Самохвалова з "Добробуту".


До державного гінеколога можна звертатися і без направлення сімейного лікаря, нагадує Вікторія Романюк з ГО "Афіна. Жінки проти раку". У медзакладах, які мають договір з Національною службою здоров'я, консультація, огляд гінеколога, а також необхідні обстеження чи дослідження є безоплатними.

Наталя пройшла дуже важке лікування від раку шийки матки – операцію, шість хімієтерапій, крапельниці. Це були місяці болю. У грудні 2021 року вона нарешті почула від лікарів: у вас все добре, повертайтеся до нормального життя.


У лютому 2022 року у неї трошки відросло волосся, і вона вперше підстриглася.

Вона закликає жінок берегтися: "Я маю доньку 16 років. Привчаю її до думки, що до гінеколога треба ходити хоча б раз на рік. Навіть, якщо нічого не турбує, не болить, нема виділень. Просто сходити й переконатися, що все дійсно добре".


Автор статті: Діана Куришко, ВВС Україна


А ми нагадуємо: до гінеколога можна звертатися без електронного направлення. В медичних закладах, що мають договір з НСЗУ, консультація та огляд гінеколога є безоплатними. Регулярні візити до лікаря можуть вберегти від захворювання на рак шийки матки.

________________

Ініціатива «Гарантовано!» реалізується Пацієнти України у партнерстві з Міністерство охорони здоров'я України і НСЗУ Національна служба здоров'я України та за підтримки Проєкту USAID Ukraine - USAID Україна "Підтримка реформи охорони здоров'я".


11 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page