Як тепер жити? Практичні поради онкопацієнткам
- Афіна. Жінки проти раку
- 7 груд. 2020 р.
- Читати 3 хв
Лікарі сказали «рак» - і життя розділилося на до і після. Ми провели опитування сотень пацієнток і ділимося порадами, як пережити психотравму від діагнозу і в чому шукати життєвий ресурс.

Чого не слід робити
Не шукайте причин виникнення раку. Не займайтеся самоїдством. Хвороба може прийти до будь-кого.
Не захоплюйтеся заборонами й обмеженнями. Більшість із того, чого нібито не можна онкопацієнтам, - хибні твердження, які не мають наукових підтверджень.
Не слухайте порад відмовитися від традиційного лікування: у тих, хто «зцілився від раку» за допомогою нетрадиційної медицини, ніколи немає документів, які б підтвердили діагноз.
Не віддавайте хворобі ні секунди більше, ніж це дійсно треба.
Не замикайтеся у хворобі та собі, йдіть до людей. Хтось буде уникати спілкування, зате інші допоможуть і підтримають.
Не ховайтеся від проблеми, а приймайте її та дійте. Мотивацію для цього можна знайти як у звичних цінностях, так і в нових цілях.
Не соромтеся просити і приймати допомогу, в тому числі фінансову.
Припиніть спілкування з людьми, які негативно впливають на ваш настрій.
Не приміряйте на себе проблеми людей із аналогічним діагнозом. Всі випадки й організми різні.
Не кожен здатний на підтримку. Немає сенсу ображатися на тих, хто зник із нашого життя.
Що слід робити
Поставтеся до лікування та одужання як до роботи.
На початку шляху – не поспішайте починати терапію. Отримайте кілька думок фахівців. Правильно поставлений діагноз і грамотна схема лікування – це найголовніше.
Період активного лікування проходьте «маленькими кроками», не загадуючи далеко наперед.
Прийміть себе в діагнозі. Усвідомте, що це хронічна хвороба зі своїми обмеженнями. Такими, як раніше, ми вже не будемо, але це не кінець світу. Не можна пропускати життя!
Шукайте ресурс у любові – до сім'ї, друзів, тварин, природи, життя. Любов окрилює і дає сили.
Розвивайте увагу до повсякденних приємних дрібниць і насичуйте ними своє життя, насолоджуйтесь приємними моментами. Дощ, сніг – головне, що все це є. Кожен день – маленьке життя.
Починайте ранок з подяки, перераховуючи все хороше, що у вас було і є. Впродовж дня виконуйте вправу: шукайте у всьому позитивні моменти.
Станьте трохи егоїстом, балуйте себе, не прагніть відповідати чужим очікуванням. Навчіться говорити «ні» та правильно розставляти пріоритети, виходячи з особистих інтересів. Ви – найголовніша людина, тільки вам вирішувати, як жити, що робити і відчувати.
Знайдіть собі хобі, практикуйте йогу або легкий спорт, піші прогулянки.
Якщо є улюблена робота, повернення в дружній колектив допоможе адаптуватися до діагнозу.
Пам'ятайте, що людям поруч із вами теж важко. Якщо ви часто плачете, погано спите, вас долає страх і тривога, не соромно звернутися до онкопсихолога (чи будь-якого кваліфікованого психолога). Зверніть увагу, фаховий психолог не стане покладати на вас почуття провини за хворобу! Проте якщо психотерапія не діє, іноді потрібна допомога антидепресантів. Знайдіть хорошого лікаря, котрий правильно підбере вам ліки. Вони суттєво підвищують якість життя.
Прислухайтесь до себе. У різні періоди (лікування, ремісія, рецидив) може допомогти спілкування з різними людьми і читання найрізноманітнішої літератури. Свій "стрижень" треба намацати: когось рятує релігія, когось спорт, когось філософія і т.д.
Вирішуйте проблеми по мірі надходження. Страхи за ще не існуюче завтра (рецидив, смерть) крадуть у нас прекрасне сьогодні.
Мрійте і втілюйте свої мрії в життя! Робіть те, на що все життя не вистачало часу – навіть найбільш божевільне.
Займайте себе справами, які приносять задоволення. Є завдання, які можна виконувати навіть лежачи. Наприклад, вишивати.
Обіймайтеся при кожній нагоді.
По можливості подорожуйте, хоча б у ліс, за місто, до озера.
Заведіть домашнього улюбленця, чотирилапі друзі – чудові психотерапевти.
Робіть світ добрішим: допомагайте людям, бездомним тваринам, даруйте любов близьким, прощайте ворогів, посміхайтеся, не заздріть, не зліться. Будьте Людиною!
Є багато людей, які об'єдналися, проходячи шлях хвороби. Шукайте «своїх» – пацієнтські організації, групи взаємодопомоги. У них ви отримаєте розуміння, підтримку і найбільш достовірну інформацію про лікування, клінічні дослідження, реабілітацію. Підтримуючи один одного, ми стаємо сильнішими.
Удачі вам!
Comments