ЧИ ІСНУЄ ЗВ’ЯЗОК МІЖ НОВОУТВОРЕННЯМИ ЩИТОПОДІБНОЇ ЗАЛОЗИ ТА РАКОМ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ?

Оновлено: 18 груд 2020 р.

Автор - Горобейко Максим Борисович, доктор медичних наук, завідувач кафедри хірургії КНУ ім. Тараса Шевченка, головний лікар клініки «Верум Експерт».


Робота хірургом-ендокринологом в «Клініці Верум експерт», де функціонує потужний сучасний мамологічний центр, примусила більше уваги приділяти саме проблемі новоутворень щитоподібної залози у пацієнток з доброякісними та злоякісними пухлинами молочних залоз. Ця проблема не нова, і довгий час вважалось, що розвиток новоутворень щитоподібної та молочних залоз пов’язаний певними гормональними чинниками. Проте стрімкий розвиток фундаментальної медицини дозволив відокремити пускові чинники і виключити прямий зв'язок.

Чисельні популяційні дослідження також не встановили більшу частоту захворюваності на пухлинні захворювання молочних залоз у пацієнток з тироїдною патологією. Але на практиці мамологи зустрічаються з більшою кількістю новоутворень щитоподібної залози саме у хворих на рак молочної залози. І тому при виконанні ультразвукових досліджень на післяопераційному етапі досвідчені фахівці після проведення УЗД післяопераційної ділянки, молочних залоз та шляхів лімфатичного відтоку, завжди кладуть датчик на шию пацієнтці і хоча б оглядово досліджують щитоподібну залозу. Це базується на власному досвіді та не відображається в жодних протоколах.


І знаходять чисельні пухлини. Знаходять значно частіше, ніж поміж середньостатистичної жіночої популяції.


В далеких 2001 та 2004 роках були дослідження, які підтверджували такий факт саме серед популяції хворих на рак молочної залози після дистанційної променевої терапії та (з меншою частотою) після хіміотерапії (в дослідженні не розділялись на типи ХТ). Стосовно зв’язку з хіміотерапією, автори обіцяли продовжити дослідження, проте надалі їх імена зустрічались тільки в роботах по вивченню ефективності різних типів ПХТ та таргетного лікування. Стосовно ж променевої терапії - відповідь на поверхні.


Голо