top of page
Пацієнтський моніторинг: чи отримують пацієнти, хворі на рак молочної залози, належне лікування (на прикладі Вінницької та Волинської областей)
logo vidrodzh.jpg

ГО «АФІНА. ЖІНКИ ПРОТИ РАКУ» за фінансової підтримки МФ «Відродження» у вересні - листопаді 2019 року реалізувала проєкт: «Пацієнтський моніторинг: чи отримують пацієнти, хворі на рак молочної залози, належне лікування (на прикладі Вінницької та Волинської областей)».

Мета проєкту: розширення доступу до лікування препаратом Трастузумаб для пацієнтів, хворих на рак молочної залози, шляхом адвокаційного супроводу, аналізу стану використання бюджетних коштів та моніторингу ефективності процесу проведення централізованих державних закупівель та місцевих закупівель у Вінницькій та Волинській областях. Розбудова спроможності пацієнтської спільноти до відстоювання прав на лікування шляхом інформування їх про дієві інструменти відслідковування наявності безкоштовних ліків.

 

Проєкт охопив Вінницьку та Волинську області.

В межах проєкту ми:

  • провели моніторинг закупівельних процесів та джерел надходження коштів у Вінницькій та Волинській областях України на закупівлю препарату Трастузумаб для пацієнтів, які хворіють на рак молочної залози, з урахуванням державного бюджету та обласних бюджетів;

  • здійснили моніторинг формування потреби у препараті Трастузумаб для забезпечення лікуванням хворих на рак молочної залози у повному обсязі на національному рівні та у Вінницькій, Волинській областях;

  • провели опитування пацієнтів щодо володіння ними інформацією про можливість отримати безкоштовне лікування та досвід його отримання;

  • провели опитування пацієнтів щодо володіння ними інформацією про генерики та біосиміляри;

  • створили дорожню карту щодо отримання ліків, які закуповуються за державний кошт та регіональні бюджети, надрукували та розповсюдили 500 буклетів із нею;

  • провели тренінг для лідерів груп пацієнтів, в тому числі з Вінницької та Волинської областей;

  • інформували про отримані результати досліджень та напрацьовані матеріали проекту на сайті, у групі та на сторінках ГО “Афіна.Жінки проти раку” у мережі Facebook.

Всі результати, які ми очікували від реалізації цього проекту, були успішно досягнуті!

У звязку із тим, що препарат Трастузумаб не був вчасно поставлений в Україну, ми не змогли розпочати проект у визначені терміни і декілька разів терміни реалізації проекту переносились. Весь цей час ми проводили діяльність, яка була спрямована на те, щоб ліки, необхідні пацієнтам, швидше надійшли в онкоцентри.

 

Також, у процесі своєї діяльності ми виявили, що дуже багато онкохворих з недовірою ставляться до нових препаратів. Ми провели опитування серед пацієнтів, результати якого показали, що більшість із них не знають, що таке біосиміляри та генерики. На наше прохання БФ "Пацієнти України" провів дводенний тренінг для спільноти пацієнтів "Як зорієнтуватися в якості ліків та що впливає на їх доступність". За допомогою онлайнтрансляції усі бажаючі могли дізнатися багато корисної інформації, в тому числі прослухати лекцію міжнародного експерта Алекса Шнайдера про біосиміляри та генерики.

 

Також, щоб більше людей могли дізнатися про біосиміляри та їх безпечність та ефективність, ми включили інформацію на цю тему в буклет “Отримай препарат Трастузумаб: дорожня карта пацієнта” та надрукували 500 замість 200 примірників.

 

Зробивши аналіз подання 100-відсоткової потреби департаментами охорони здоров’я, ми з’ясували, що ці потреби подаються дуже заниженими по досліджених областях, тому зробили аналіз подання потреб по всіх регіонах України.

 

За результатами цього аналізу ми надіслали листи у 24 обласні та місцеві онкодиспансери із вимогою подати реальні 100-відсоткові потреби на закупівлю лікарських засобів для лікування онкопацієнтів.

Найбільшим досягненням проекту ми вважаємо те, що нам вдалося добитися збільшення замовлення на життєво важливий препарат для лікування раку молочної залози у всіх областях України. Завдяки нашим розрахункам ми довели, що необхідно вказувати реальну 100-відсоткову річну потребу у заявці на закупівлю онкопрепаратів.

Завдяки спільним зусиллям МОЗ України, ПРООН та пацієнтської спільноти вдалося закупити біосиміляр препарату Трастузумаб майже на 100% потреби за державні кошти.

 

Ціна одного флакону оригінального препарату Трастузумаб – 13794,74 грн, у закупівлях за бюджетні кошти 2017 року.

 

Ціна одного флакону біосиміляру препарату Трастузумаб:

Огіврі – 4514,96 грн;

Онтрузант – 3786,74 грн;

Тразимера – 4017,44 грн.

 

Це величезне досягнення, яке ще раз підтверджує ефективність закупівель через міжнародні організації.

Рак молочної залози - найпоширеніше онкозахворювання в нашій країні. Про такий діагноз кожного року дізнаються близько 14500 пацієнтів. У номенклатурі препаратів, яку затвердив МОЗ України для лікування дорослих онкологічних хворих, налічується 54 позиції. І на закупівлю тільки одного Трастузумабу держава витрачала майже 43% від всьго бюджету, виділяємого на закупівлю онкопрепаратів! У зв'язку із закінченням дії патенту на оригінальний препарат з'явилась можливість закупити біосиміляри та більше ніж втричі знизити вартість Трастузумабу. Це дало змогу забезпечити більше пацієнтів життєво необхідними ліками та врятувати їм життя.

 

Ніна Резніченко

Керівник ГО "АФІНА. ЖІНКИ ПРОТИ РАКУ"

bottom of page